W dalszej części historii Nowych Kiejkut m.in. o tym, jak determinacja mieszkańców doprowadziła do budowy w tej wsi dworca kolejowego.

Z historii Nowych Kiejkut (2)
Nowe Kiejkuty - gospoda prowadzona przez żydowską rodzinę Mendlów. Przed 1914 rokiem. Pocztówka ze zbiorów M. Rawskiego

KARCZMA, GOSPODA I RESTAURACJA

Karczma w Nowych Kiejkutach funkcjonowała już w XVI wieku. Przed I wojną światową gospodę prowadziła tu żydowska rodzina Mendlów. Nie wiadomo jednak, co się z tą rodziną działo po wojnie. W okresie międzywojennym gospodę prowadził E. Kopkow, który urządzał w niej nawet sylwestrowe bale. W 1935 roku Georg Walpuski wybudował restaurację, przed którą znajdowała się mała stacja benzynowa.

MIESZKAŃCY CHCĄ DWORCA

Wybudowana w 1909 roku linia kolejowa ze Szczytna do Biskupca biegła wzdłuż krawędzi wsi i przecinała niektóre przydomowe działki. Mimo licznych protestów, Nowe Kiejkuty początkowo nie otrzymały dworca. Najbliższe znajdowały się w Jabłonce i Ochódnie. Gdy okazało się, że dworzec we wsi nie zostanie wybudowany, to część mieszkańców odmówiła przekazania gruntów pod tory. Jednak na niewiele się to zdało. Budowie dworca w Nowych Kiejkutach przeciwny był starosta Rönne. Mieszkańcy nie odpuszczali i za wstawiennictwem właściciela majątku w Jabłonce v. d. Osten-Fabecka, który miał bardzo dobre znajomości w Berlinie, doprowadzili do budowy u siebie dworca. Został on wzniesiony w centrum wsi w 1910 roku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.